VIZIO D24FM-K01 Digital Signage
D24FM-K01
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.5" |
| Backlight Technology | Full Array LED |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | IQ |
| Video | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Scan Format | 1080p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 4 W |
| Sound System | DTS Virtual:X |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Energy & Performance | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 56.1 kWh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 12.91" (328 mm) |
| Width | 21.22" (539 mm) |
| Depth | 3.02" (77 mm) |
| Height with Stand | 14.37" |
| Width with Stand | 21.22" |
| Depth with Stand | 6.30" |
| Weight (Approximate) | 5.86 lb (2.66 kg) |
| Weight with Stand (Approximate) | 5.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 7.0 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |