Ubiquiti Networks UCG-FIBER Wireless Routers
UCG-FIBER
Select model
Key features:
- 500+ Client Capacity for extensive network management
- Advanced Security with Stateful Firewall and Intrusion Prevention
- 10G SFP+ ports for high-speed connectivity
- Selectable NVMe SSD Storage up to 2 TB for efficient NVR
Specifications:
- Dimensions: 212.8 x 127.6 x 30 mm (8.3 x 5 x 0.5")
- Power Supply: 54V DC, 1.1A AC adapter included
- Weight: 675 g (1.5 lb) without SSD; 734 g (1.6 lb) with SSD
- Processing: Quad-core ARM® Cortex®-A73 at 2.2 GHz
- System Memory: 3 GB
- Ambient Operating Temperature: 0 to 40°C (32 to 104°F)
- Supported Voltage Range: 100-240V AC
- Security Certifications: CE, FCC, IC
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 5 |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of WAN Ports | 1 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Consumption | 29.40 W |
| Power Source | DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.2" |
| Width | 8.4" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
cloud-gateway-fiber.pdf UCG-FIBER
cloud-gateway-fiber.pdf MOD-UBIQUITI-CLOUD-GATEWAY-FIBER