Sierra Wireless 1101426 Wireless Routers
1101426
Select model
Key features:
- Compact industrial design for easy installation in limited spaces.
- Rugged durability with military spec compliance for extreme conditions.
- Comprehensive connectivity with Ethernet, USB, serial, digital I/O, and GPS.
- Quick deployment using ALEOS intelligence without programming expertise.
- 3-year warranty for peace of mind and reliability.
Specifications:
- Dimensions: 3.0 in x 3.5 in x 1.0 in (76 mm x 90 mm x 25 mm)
- Weight: 6.7 oz (190g)
- Input Voltage: 7 to 28 VDC
- Operating Temperature: -30°C to +70°C/-22°F to +158°F
- Storage Temperature: -40°C to +85°C/-40°F to +185°F
- Network Protocols: TCP/IP, UDP/IP, VPN options available
- Environmental Certifications: MIL-STD-810, PTCRB, FCC, CE, RoHS Compliant
- GPS Technology: < 10m accuracy
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Cellular Generation | 3G |
| Cellular Network Supported |
|
| Cellular Data Connectivity Technology | EVDO |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 6.70 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
ls300.pdf 1101426
ls300.pdf MOD-SIERRA-AIRLINK-LS300