SEIKO, SLP650 FOOD PREP LABELING KIT, SLP650 PRINTER W/ USB INTERFACE, 300DPI UP TO 2.25" LABELS, 100MM/SEC, INLCLUDES POWER SUPPLY, US POWER CORD, USB CABLE, STATER ROLL OF LABELS, DISK W/ SOFTWARE D
SLP650-FP
Select model
Main Features
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.8" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 6.8" |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-slp-650-seiko_instruments-label-printer-datasheet.pdf SLP650-FP
mod-slp-650-seiko_instruments-label-printer-user-manual.pdf SLP650-FP