SDC E6200 Ethernet Switches
E6200
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| Management Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 24.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 24 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 4 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Flash Memory | 4 MB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.4" |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb |