Samsung NP964QGK-KG1US Laptops
NP964QGK-KG1US
Select model
- 360° hinge: Effortlessly transition between laptop and tablet modes.
- Touchscreen: Super Dynamic AMOLED display for vibrant visuals.
- Powerful processors: Equipped with Intel® Core™ Ultra 7155H for high performance.
- Lightweight design: Weighs just 3.66 lb., making it easy to carry.
- Included S Pen: Enhance your productivity with precise input.
- Model: Galaxy Book4 Pro 360
- Display: 16" 3K WQXGA+ Dynamic AMOLED Touch, 400 nits, 120Hz
- Operating System: Windows 11 Pro
- CPU: Intel® Core™ Ultra 7155H with NPU
- Memory: Up to 32GB LPDDR5X (on board)
- Storage: Up to 1TB M.2. 2280 PCIe Gen4 (NVMe)
- Battery: 76Wh 4-cell Li-ion (4900mAh)
- Weight/Thickness: 3.66 lb./12.88mm
- Ports: 1 HDMI 2.1a, 2 Thunderbolt™ 4, 1 USB-A 3.2, 1 MicroSD, 1 headphone-out/mic-in combo
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Mode | 3K |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | ARC Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Moonstone Gray |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.50" |
| Weight (Approximate) | 3.66 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Business |
| Features | Anti-reflection |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One year international warranty |
galaxy-book4-series.pdf NP964QGK-KG1US
galaxy-book4-series.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-BOOK4-PRO-360