Lantronix EDS3008PS1NS Wireless Routers
EDS3008PS1NS
Select model
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Serial Ports | 8 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Plug/Connector Type | IEC Connector |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Hardware:
|
| Certifications & Standards |
Regulatory Approvals:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |