Juniper Networks MX240BASE3-DC Wireless Routers
MX240BASE3-DC
Select model
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 400 Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Power Source | DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 5U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 8.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 24.5" |
| Weight (Approximate) | 52 lb |
mxr.pdf MX240BASE3-DC
mxr.pdf MOD-JUNIPER-MX240