Juniper Networks MX240BASE-AC-HIGH Wireless Routers
MX240BASE-AC-HIGH
Select model
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Expansion Slot Type | Dense Port Concentrator |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 8.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 130.07 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Service Flexibility:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mxr.pdf MX240BASE-AC-HIGH
mxr.pdf MOD-JUNIPER-MX240