Juniper Networks EX4600-40F-DC-AFO Ethernet Switch
EX4600-40F-DC-AFO
Select model
Key features:
- High Performance: Up to **1.44 Tbps** switching capacity.
- Redundant Power Supplies: Dual power options for enhanced reliability.
- Scalable Design: Supports up to **72 wire-speed 10GbE** connections.
- Virtual Chassis Technology: Connects up to **10 switches** as one device.
- Energy Efficient: Consumes less than **5 watts** per 10GbE interface.
Specifications:
- Switching Capacity: **1.44 Tbps**/ **1.07 Bpps**
- Dimensions: **1.72 x 17.36 x 20.48 in** (4.37 x 44.09 x 52.02 cm)
- Weight: **21.7 lb** (9.84 kg)
- Ports:
- **24 SFP+/SFP ports**
- **4 QSFP+ ports**
- Cooling: Front-to-back or back-to-front airflow options
- Power Supply: Dual redundant **AC/DC options**
- Management: CLI, Junos Web Software, and SNMP support
Main Features
-
Connection: USB
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | Yes |
| USB | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 30.0 |
| Expansion Slot Type |
|
| Number of SFP+ Slots | 24 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 20.5" |
| Weight (Approximate) | 21.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
IEEE Standards
Safety:
EMC:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
ex4600.pdf EX4600-40F-DC-AFO
ex4600.pdf MOD-JUNIPER-EX4600