ID Tech ID-80110010-001-KT1 Card Readers
ID-80110010-001-KT1
Select model
Key Features:
- Plugs into audio headphone jack - no cables or batteries required
- Supports TDES and AES encryption with DUKPT Key Management
- Reads up to two tracks of card data
- Excellent battery efficiency for mobile devices
- No external power supply needed
- Bi-directional communication between reader and mobile device
- Extended phone jack for compatibility with various phone cases
- Securely fastens to mobile devices
- SDK available for Apple, Android, and Blackberry
Specifications:
- Electrical Interfaces: Audio headphone jack
- Operating Temperature: 0°C to 55°C (32°F to 131°F)
- Storage Temperature: -30°C to 70°C (-22°F to 158°F)
- Humidity: Maximum 95% non-condensing, dry storage
- Operating Life: 50,000 cycles minimum
- Warranty: One year, parts and labor
- Media Thickness: 0.025 inches (0.635mm) to 0.035 inches (0.889mm)
- Swipe Speed: 5 to 60 inches per second, bi-directional
- Dimensions: 2.22 inches (56.5mm) x 0.67 inches (17mm) x 1.50 inches (38mm)
- Weight: 0.832 oz.
| Technical Information | |
|---|---|
| Magnetic Stripe Track Configuration | Dual Track |
| Magnetic Stripe Track Number |
|
| Minimum Swipe Speed | 5 in/s |
| Maximum Swipe Speed | 60 in/s |
| Magnetic Stripe Format |
|
| Bi-directional Reading | Yes |
| Encryption | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 1.5" |
| Width | 0.7" |
| Length | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 0.83 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
shuttle.pdf ID-80110010-001-KT1
shuttle.pdf MOD-ID-SHUTTLE