5406R 16-port SFP+ (No PSU) v3 zl2 Switch
JL095A
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 20.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 16 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 4U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 17.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 28.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |