HP X9D24BBCB Label Printers
X9D24B#BCB
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Printer |
| Number of Colors | 9 |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed (ft²/h) | 795 ft²/h |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Maximum Print Width | 44" |
| Photo Printing | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| PostScript | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 39.3" |
| Width | 71" |
| Depth | 27.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Country of Origin | Singapore |
| TAA Compliant | Yes |