HP P57688-B21 Servers
P57688-B21
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Model | 5416S |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory Supported | 2.04 TB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Error Checking | ECC |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Model | MR408i-o |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| PCI Express Details | 2 x16 FHHL PCIe Gen5 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 36.84 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |