2530-8 Ethernet Switch
J9783A#ABA
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | Yes |
| USB | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 10" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |