HP CE712ABGJ Laser Printers
CE712A#BGJ
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 540 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 192 MB |
| Maximum Memory Supported | 448 MB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Memory Card Slot | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 850 Sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 75000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 13.3" |
| Width | 21.5" |
| Depth | 23.6" |
| Weight (Approximate) | 90.2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |