HP 4T8A8USABA Laptops
4T8A8US#ABA
Select model
Main Features
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7 |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 15.75 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.70" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Premium Computing |
| Features | Anti-glare Screen |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |