HP 28B49AB1H Label Printers
28B49A#B1H
Select model
Main Features
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 15 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 9 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| SuperTank | Yes |
| SuperTank System | Smart Tank |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 100 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 5000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 400 to 800 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.8" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 14.3" |
| Weight (Approximate) | 14.1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |