HP 1XD81AAAC3 Monitors
1XD81AA#AC3
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Screen Mode | WXGA |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 54 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Color Supported | 16.1 Million Colors |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 45% |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 15 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Color | Ebony Black |
| Height | 6.1" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 0.6" |
| Weight with Stand (Approximate) | 3.28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Protected by HP, including a 3 years parts, 3 years labor (3/3/0) standard limited warranty. Certain restrictions and exclusions apply. |