HP 1PV87ABGJ Laser Printers
1PV87A#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 45 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.70" |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 7500 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 11.8" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 14.8" |
| Weight (Approximate) | 25.3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Philippines |