Honeywell RT10W Tablet Rugged, Windows 10, 10.1", 8GB/128GB, 6703SR, IP65, 4G
RT10W-L00-17C12E0F
Select model
Key features:
- Powerful barcode scanning capabilities for near, mid, and far-range scans with instantaneous autofocus.
- Rugged construction that withstands 1.2 m (4 ft) drops, ensuring longevity in demanding environments.
- Integrated communication tools including secure push-to-talk, text, voice, and video.
- Hot-swappable battery packs for extended operation time and minimal downtime.
- Dimensions: Lightweight design at 1.2 kg (2.65 lbs) with standard battery.
Specifications:
- Display: 10.1-inch, 800 NIT brightness, 1920 x 1200 resolution.
- Processor: Intel® Pentium® N4200, 1.10 GHz (up to 2.50 GHz with turbo boost).
- Memory: 8 GB RAM, 128 GB Storage.
- Operating System: Windows® 10 IoT Enterprise (64-bit).
- Battery: Standard 5,900 mAh (approx. 8 hours); Extended 10,280 mAh (approx. 16 hours).
- Wireless Connectivity: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0.
- Environmental Sealing: IP65 rating against dust and water.
- Warranty: 3-year limited factory warranty.
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Screen size: 10.1 inch
-
Range: Standard Range
-
Connection: NFC, USB, 4G
-
Camera: Integrated front + rear (standard tablet cameras)
-
Battery Features: Rechargeable
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Pentium |
| Processor Model | N4200 |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 505 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.0 (Type C) |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 10280 mAh |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 7.8" |
| Width | 10.7" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
rt10w-2021.pdf RT10W-L00-17C12E0F
rt10w.pdf MOD-RT10W