Honeywell LabelEase RFID 203 Label Printer UHF (European), 203 dpi, Thermal Transfer, 203 mm/s, 104 mm
PD43A031EU010202
Select model
Main Features
-
RFID: Yes
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
Print Speed: 8 in/s
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: Ethernet, USB
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 8.39" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 67.99" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.8" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 18.5" |
| Weight (Approximate) | 18.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
mod-pd43-honeywell-label-printer-datasheet-1.pdf PD43A031EU010202
mod-pd43-honeywell-label-printer-user-manual-1.pdf PD43A031EU010202
intermec-pd43.pdf PD43A031EU010202
datasheet-honeywell-pd43.pdf PD43A031EU010202
pd43-2021.pdf MOD-PD43