Honeywell ScanPal EDA10A Rugged Tablet 10.0-10.9", 8GB, 128GB, 4G/5G, IP65, Android 12 with GMS
EDA10A-00BE91N21RK
Select model
Key Features:
- High-Performance Processor: Qualcomm Snapdragon Octa-Core 2.2GHz for quick data handling.
- Duraous Design: MIL-STD-810H compliant, with Gorilla Glass 5 for enhanced durability against drops.
- Rapid Connectivity: Latest Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.1 for reliable communication.
- Long Battery Life: Hot-swappable 8,000 mAh battery lasting over 12 hours.
- Advanced Imaging: 16MP rear camera and Honeywell barcode scanner for quick data capture.
Specifications:
- Dimensions: 257 mm L x 166.5 mm H x 11.7 mm W (10.12 in x 6.56 in x 0.46 in)
- Weight: 674g (1.49lbs)
- Display: 10.1 in Full HD, 1920 x 1200 resolution
- Processor: Qualcomm Snapdragon SM4350-AC, Octa-Core, up to 2.2GHz
- Memory Options: 4 GB RAM/64 GB Flash; 8 GB RAM/128 GB Flash
- Operating System: Android 12, upgradeable to Android 14
- Battery: 8,000 mAh, removable and hot-swappable
- Connectivity: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC
- Camera: Rear 16MP, Front 8MP
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Screen size: 10 inch
-
Range: Short Range
-
Connection: NFC, USB, 4G, 5G
-
Camera: 16MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Kryo 460 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon SM4350-AC |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Controller Model | Adreno 619 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB 3.0 with Type-C interface |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 12 |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 6.6" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 10.1" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
scanpal-eda10-2023.pdf EDA10A-00BE91N21RK
scanpal-eda10-2023.pdf MOD-EDA10A