HWA.HARDWARE.HONEYWELL XENON ULTRA 1960G..
1960GSR-2USB-N
Select model
Key features:
- Green-dot aimer: Enhances targeting and accuracy for efficient scanning.
- Innovative scan platform: Ensures rapid and precise operations.
- Flexible XR support: Accommodates various scanning needs with a single device.
- Honeywell Scanner Management Utility: Simplifies deployment and updates of devices.
- Durable design: Withstands tough retail environments and meets IP52 standards.
Specifications:
- Dimensions: 108.2 mm x 70.4 mm x 160.2 mm (4.3 in x 2.8 in x 6.3 in)
- Weight: 147.2 g (5.2 oz)
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F)
- Interface: USB, Keyboard Wedge, RS-232
- Scan Performance:
- Image Sensor: 1280 x 1080 pixel array
- Decode Capabilities: Reads standard 1D, 2D, and various barcode symbologies.
- Warranty: 5-year factory warranty
Main Features
-
Case color: Black
-
Scanner Capability: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Light Source | LED |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 43.90" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 36° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 365° |
| Motion Tolerance | 157.48 in/s |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
1.8 m (6 ft) to concrete across operating temp range |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 1080 |
| Illumination Color | White |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 5.19 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
xenon-ultra-1960g-2023.pdf 1960GSR-2USB-N
xenon-ultra-1960g-2023.pdf MOD-XENON-1960G