Honeywell Voyager 1602g Barcode Scanner Bluetooth, 1D, Imager, USB, Black, 10 m
1602G1D-2-USB
Select model
Key Features
- High-performance scanning: Omnidirectional 1D and 2D barcode scanning.
- Mobile coupon compatibility: Read barcodes from smartphone screens.
- Upgradeable capabilities: Purchase as a 1D scanner and upgrade to 2D scanning as needed.
- Wireless freedom: Bluetooth technology allows movement up to 10 meters (33 feet).
- Long-lasting battery: Up to 2,250 scans per full charge, rechargeable via microUSB.
Specifications
- Wireless:
- Radio/Range: 2.4 to 2.5 GHz (ISM Band) Bluetooth v2.1; Class 2; 10 m (33 ft)
- Battery: 750 mAh Li-ion minimum
- Expected Charge Time: 3 hours
- Mechanical/Electrical:
- Dimensions (LxWxH): 120 x 48 x 22 mm (4.7 x 1.9 x 0.9 in)
- Weight: < 100 g (3.5oz)
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Drop Protection: Designed to withstand drops from 1.4 m (4 ft)
- Environmental Sealing: IP42
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Area Image (640x480 pixel array)
- Motion Tolerance: Up to 10 cm/s (4 in/s)
- Scan Angle: Horizontal 41.4°; Vertical 32.2°
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Range: Long Range
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 1D, Imager
-
Included Battery: Yes
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Image Sensor Type | Imager |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | Black |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.9" |
| Length | 4.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
mod-voyager-1602g-honeywell-handheld-readers-datasheet.pdf 1602G1D-2-USB
mod-voyager-1602g-honeywell-handheld-readers-quick-guide.pdf 1602G1D-2-USB
mod-voyager-1602g-honeywell-handheld-readers-user-manual.pdf 1602G1D-2-USB
honeywell-voyager-1602g.pdf 1602G1D-2-USB
1602g.pdf MOD-VOYAGER-1602G