NA&LA,KIT:1472G 2D SCN NA&LAB,CCB,BLK,CO
1472G2D-2USB-5-N
Select model
The Honeywell Voyager XP 1470g Barcode Scanner is engineered for optimal efficiency in retail settings. This durable, highly accurate 2D scanner excels in reading both traditional barcodes and digital displays, even if they are damaged or poorly printed. With its superior scan performance, extended scanning range, and robust design, the Voyager XP 1470g ensures swift and reliable checkout experiences, reducing waiting times and errors. Backward-compatible with existing Voyager accessories, it combines cost-effectiveness with exceptional durability and excellent reading capabilities for all types of codes.
Key Features
- Highly accurate and fast scanning of damaged barcodes.
- Extended scan distance to enhance efficiency at point-of-sale.
- Enhanced performance on digital coupons and merchandise codes.
- Honeywell Operational Intelligence software for greater productivity.
- Scanner Management Utility (SMU) for easy deployment and updates.
Specifications
- Dimensions: 62 mm x 169 mm x 82 mm (2.4 in x 6.6 in x 3.2 in)
- Weight: 130 g (4.6 oz)
- Input Voltage: 4.0V DC to 5.5V DC
- Operating Power: 2 W (400 mA @ 5V DC)
- Standby Power: 0.45 W (90 mA @ 5V DC)
- Drop Resistance: Engineered for 30 drops at 1.8 m (6 ft)
- Tumble Resistance: 1,000 tumbles at 0.5 m (1.6 ft)
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Electrostatic Discharge: ±8 kV indirect coupling plane, +15 kV direct air
- Humidity: 0% to 95% relative humidity, non-condensing
- Warranty: 5-year factory warranty
Main Features
-
Case color: Black
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported | Reads standard 1D, PDF, 2D, and DotCode symbologies |
| Image Sensor Type | Imager |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.2" |
| Width | 6.8" |
| Length | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 7.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
voyager-xp-1472g.pdf 1472G2D-2USB-5-N
voyager-xp-1472g.pdf MOD-1472G