Honeywell Voyager Extreme Performance 1470g Handheld Barcode Scanner 2D, Multi-IF, USB, Black, Stand
1470G2D-2USB-1-R
Select model
The Honeywell Voyager XP 1470g Barcode Scanner is engineered for optimal efficiency in retail settings. This durable, highly accurate 2D scanner excels in reading both traditional barcodes and digital displays, even if they are damaged or poorly printed. With its superior scan performance, extended scanning range, and robust design, the Voyager XP 1470g ensures swift and reliable checkout experiences, reducing waiting times and errors. Backward-compatible with existing Voyager accessories, it combines cost-effectiveness with exceptional durability and excellent reading capabilities for all types of codes.
Key Features
- Highly accurate and fast scanning of damaged barcodes.
- Extended scan distance to enhance efficiency at point-of-sale.
- Enhanced performance on digital coupons and merchandise codes.
- Honeywell Operational Intelligence software for greater productivity.
- Scanner Management Utility (SMU) for easy deployment and updates.
Specifications
- Dimensions: 62 mm x 169 mm x 82 mm (2.4 in x 6.6 in x 3.2 in)
- Weight: 130 g (4.6 oz)
- Input Voltage: 4.0V DC to 5.5V DC
- Operating Power: 2 W (400 mA @ 5V DC)
- Standby Power: 0.45 W (90 mA @ 5V DC)
- Drop Resistance: Engineered for 30 drops at 1.8 m (6 ft)
- Tumble Resistance: 1,000 tumbles at 0.5 m (1.6 ft)
- Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Electrostatic Discharge: ±8 kV indirect coupling plane, +15 kV direct air
- Humidity: 0% to 95% relative humidity, non-condensing
- Warranty: 5-year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Range: Extended Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: RS232, Serial, USB
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | LED |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 15.80" |
| Stand Included | Yes |
| Field of View (Horizontal) | 39° |
| Field of View (Vertical) | 27° |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 180° |
| Motion Tolerance | 27.60 in/s |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification | 30 1.8 m (6 ft) drops to concrete |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 2 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color | Black |
| Height | 3.2" |
| Width | 6.7" |
| Length | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage | Retail |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
voyager-xp-1472g-2021.pdf 1470G2D-2USB-1-R
voyager-xp-1470g.pdf VOYAGER-1470G