Honeywell Voyager FlexScan 2D Black Barcode Scanner Single-pass, omnidirectional, 1D (Code 39), QR code, PDF417, Data Matrix, Single-line laser (upgradeable to area-imaging), RS232, USB, KBW, IBM, 1.5m
1400G2D-2-N
Select model
Key Features
- Reliable Data Collection: Omnidirectional reading of virtually all linear and popular 2D barcodes, including those displayed on mobile devices.
- Future Proof: Affordable 2D barcode scanning capability, accommodating evolving business needs with a single device.
- Remote MasterMind™ Ready: Streamlined management of devices reduces total ownership cost.
- Flexible Licensing Solution: Models available with basic functionality, with options to enable additional features as required.
Specifications
- Mechanical:
- Dimensions: 43 mm x 180 mm x 66 mm (1.7" x 7.1" x 2.6")
- Weight: 119 g (4.2 oz)
- Electrical:
- Input Voltage: 4.0 to 5.5 VDC
- Operating Power: 2 W (400mA @ 5 VDC)
- Standby Power: 0.45 W (90mA @ 5 VDC)
- Host System Interfaces: USB, Keyboard Wedge, RS232, IBM 46xx (RS485)
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F)
- Humidity: 0% to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop: Designed to withstand 30 1.5 m (5') drops to concrete
- Environmental Sealing: IP42
- Light Levels: 0 to 100,000 lux (9,290 foot-candles)
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Area Image (640 x 480 pixel array)
- Motion Tolerance: Up to 10 cm/s (4 in/s) for 13 mil UPC at optimal focus
- Scan Angle: Horizontal 42.4°, Vertical 30.8°
- Symbol Contrast: 35% minimum reflectance difference
- Pitch, Skew: 60°, 70°
- Decode Capability:
- 1400g1D: All standard 1D symbologies
- 1400gPDF: All standard 1D and PDF417 symbologies
- 1400g2D: All standard 1D, PDF417 and 2D symbologies
- Warranty: 5 year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Case color: Black
-
Range: Short Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB, RS232
-
Scanner Capability: 2D, 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Scanning Capability |
|
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 31° |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Motion Tolerance | 4 in/s |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 2 W |
| Standby Current | 90 mA |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.6" |
| Width | 7.1" |
| Length | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 4.20 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
voyager-1400g.pdf 1400G2D-2-N
voyager-1400g.pdf MOD-1400G-VOYAGER
voyager-xp-1400g.pdf MOD-1400G-VOYAGER