EPSON, CW-C4000, (INSTANT PROMO REBATE UNTIL 3/31/24), COLORWORKS 4" COLOR GLOSS LABEL PRINTER W/ AUTOCUTTER, USB, ETHERNET, & SERIAL
C31CK03A9991
Select model
Key features:
- Exceptional Image Quality: Up to 1200 dpi resolution with crisp, photo-quality output.
- Durable Design: Dust- and water-resistant for robust commercial use.
- Fast Print Speed: Prints at speeds of up to 4" per second, eliminating the need for preprinting.
- Seamless Integration: Compatible with Windows®, Mac®, and Linux.
- Remote Management: Advanced tools for managing large fleets efficiently.
Specifications:
- Print Method: Serial inkjet PrecisionCore TFP
- Ink Type: UltraChrome® DL pigment ink
- Print Width: Max 4.25" (108 mm)
- Print Resolution: Up to 1200 x 1200 dpi
- Dimensions: 12.2" x 11.1" x 11.2" (W x D x H)
- Weight: 13 kg / 28.7 lbs
- Media Types: Plain paper, Matte paper, Synthetic labels, Gloss paper
- Interfaces: Ethernet, USB 2.0
- Operating System Compatibility: Windows, Mac OS
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Compact |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Printing Color | Gloss Black |
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 8.66 mil |
| Maximum Roll Diameter | 4" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Microsoft:
Mac:
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Temperature | 4°F (-15.6°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.2" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 28.66 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
cw-c4000-2021.pdf C31CK03A9991
cw-c4000-2021.pdf MOD-COLORWORKS-C4000