Epson CW-C6500A Color Label Printer 1200dpi, 8.34in, Auto cutter, Pigment, 5in/s, 3in
C31CH77101
Select model
The Epson ColorWorks CW-C6500 is a high-resolution (1200 dpi) color label printer designed for commercial and industrial environments. It offers automatic cutting and label dispensing (Peel-and-Present) options, eliminating the need for pre-printing and optimizing production. Compatible with ZPL II, it supports multiple paper types and pigmented inks that are resistant to water and fading. Ideal for manufacturing, logistics and retail.
Main Features
-
Case color: Black
-
Connection: RS232, USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 8.35" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Printing Color |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LED |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | Custom Size - 1" x 8.50" |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 9.06 mil |
| Maximum Roll Diameter | 6" |
| Maximum Label Width | 8.50" |
| Maximum Label Length | 24.02" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ZPL II |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Windows 10, 8.1, 8, 7 SP1, Windows Vista®SP2, macOS®10.6.8 or later, Linux |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 60 W |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 12.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20.3" |
| Weight (Approximate) | 57.32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | EU |
| Package Contents |
|
| Noise Level | 55 dB |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-c6500-epson-label-printer-datasheet.pdf C31CH77101
mod-c6500-epson-label-printer-quick-guide.pdf C31CH77101
mod-c6500-epson-label-printer-user-manual.pdf C31CH77101
mod-c6500-epson-label-printer-datasheet.pdf MOD-C6500
mod-c6500-epson-label-printer-quick-guide.pdf MOD-C6500
mod-c6500-epson-label-printer-user-manual.pdf MOD-C6500