EPSON, TM-C7500, COLORWORKS 4 COLOR LABEL PRINTER, USB AND ETHERNET
C31CD84011
Select model
Key Features
- High-speed printing: Up to 300mm/sec for quick production.
- Durable labels: BS 5609 certified, resistant to smudging.
- Cost-effective: Up to 50% lower printing costs than laser options.
- Reliable and consistent results: Nozzle Verification Technology ensures high quality.
- Easy to operate: Minimal maintenance with user-friendly features.
Specifications
- PRINT METHOD: PrecisionCore TFP® with Nozzle Verification Technology
- INK TYPE: Pigmented ink, 4 individual CMYK cartridges
- PRINT RESOLUTION: 1200 x 600dpi
- PRINT SPEED: 300mm/s (selectable at 150mm/s)
- PRINT WIDTH: 108mm (max)
- MEDIA TYPES: Plain label, matte label, synthetic label, gloss label
- INTERFACES: USB 2.0, Ethernet 10/100/1000 BASE-T
- OPERATING SYSTEM: Microsoft® Windows 8.1, 8, 7 SP1, Vista SP2, XP SP3
- OVERALL DIMENSIONS: 392 (W) x 598 (D) x 395 (H) mm
- WEIGHT: 37kg (without ink cartridges)
- WARRANTY: One year onsite
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 11.81 in/s |
| Maximum Color Print Speed | 11.81 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 600 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.5" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 23.5" |
| Weight (Approximate) | 81.57 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
c7500.pdf C31CD84011
c7500.pdf MOD-TM-C-7500