EPS.HARDWARE.PRINTERS.LABEL.DESKTOP
C31C412A7231
Select model
Key Features
- Clear Printing: 203 x 203 dpi resolution for sharp labels and receipts.
- High-Speed Performance: Prints up to 150mm/second.
- Software Compatibility: Works with leading business label applications using Windows® drivers.
- Dual Interfaces: Built-in USB plus an additional UIB interface.
- Easy Paper Loading: Drop-in loading of rolls up to 90mm (3.5") in diameter.
- Cost-Effective: Variety of thermal labels available.
- Warranty: One-year limited warranty for peace of mind.
Specifications
- Print Method: Thermal line printing
- Print Resolution: 203 x 203 dpi
- Print Speed: Up to 150mm/sec (high-speed), 120mm/sec (normal mode)
- Papers: Width: 38mm (1.50") to 90mm (3.5") diameter rolls
- Reliability: MTBF: 360,000 hours, MCBF: 70 million lines, autocutter life: up to 2 million cuts
- Interfaces: Built-in USB + one additional interface (serial, parallel, Bluetooth, Ethernet, WiFi)
- Power: 24 VDC ± 7%, approx. 1.8A
- Dimensions: Approx. 5.5" x 5.8" x 8.0"
- Weight: Approx. 4.18 lb (1.9 kg)
- Operating Systems: Windows 2000/XP/Vista/7/8, Windows Server 2008/2012
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6.69 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter Life | 2000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 4.02" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
tm-l90-plus.pdf MOD-TM-L90-PLUS