Xerox C235DNI Accessories
C235/DNI
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed |
|
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 24 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Device Management Features | Apple® Bonjour, Xerox CentreWare® Internet Services, Xerox CentreWare® Web, Email alerts |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Supported Network Protocols |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan To |
|
| Image Formats Supported |
|
| Scan Speed (Color) | 8 ppm |
| Scan Speed (Black) | 21 ppm |
| Copier | |
|---|---|
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Fax | |
|---|---|
| Fax Features |
|
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 120 sheets |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Standard Media Handler | Yes |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 1 to 1500 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 417 W |
| Maximum Power Consumption | 417 W |
| Standby Power Consumption | 46 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Non-operating Relative Humidity | 20% |
| Maximum Non-operating Relative Humidity | 80% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 49.8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | To view the latest list of certifications, go to www.xerox.com/OfficeCertifications. |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |