VisionTek 901250 Accessories
901250
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Management Features |
|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| USB Power Delivery | 60W |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.13" |
| Width | 8.75" |
| Depth | 3.32" |
| Weight (Approximate) | 11.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Product must be registered within 30 days of purchase to be covered by the full 3-Year Warranty period. Products not registered within 30 days of purchase will default to our 1-Year Warranty period. |