| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 2 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |