| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Cable Length | 6" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB C (Male) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.57" |
| Width | 1.57" |
| Depth | 3.15" |
| Weight (Approximate) | 1.38 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Notebooks:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |