| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB-C Data/PD Charge |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.74" |
| Width | 13.78" |
| Depth | 2.91" |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |