| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial/USB |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features | EMI/RF Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Shipping Height | 1.22" |
| Shipping Width | 4.65" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |