Tripp-Lite U026-15M Accessories
U026-15M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 49.20 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | USB Hub |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 11.80" |
| Shipping Width | 9.40" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.44 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |