| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 790 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 15 ft |
| Height | 10.8" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |