| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | Phone/Fax/Modem/DSL |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 990 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Height | 10.8" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |