| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 15 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.5" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 3.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |