| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1500 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Height | 10.3" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 4.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |