| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Number of Load Management Outlets | 2 |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 0 ns |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Energy Saving | High efficiency economy mode operation; Individually controllable load banks |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage |
|
| Input Current | 6 A |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency |
|
| Output Frequency |
|
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 296 J |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Management | |
|---|---|
| Network Management |
|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | 4 x Status-indicating LEDs |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 48V |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17.90 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 131°F (55°C) |
| Maximum Storage Elevation | 10000 ft |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 128.37 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 17.7" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 36.38 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
|
| Directly Connected Equipment Guarantee | $250000 |