| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.80 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.80 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 13.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 28.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |