| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15 |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 10" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Personal computers, CAD/CAM/CAE workstations, network nodes, fileservers, point-of-sale terminals and audio/visual devices |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |