| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.8" |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | CE EN62040 listed, RoHS-Compliant |
| Software Included | PowerAlert UPS monitoring software |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |