| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 27 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.1" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 13.8" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 33.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), CSA (Canada), RoHS Compliant, Class B (Emissions), NOM (Mexico), FCC Part 68 / Industry Canada (telecommunications) |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |