| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | 5 front panel LEDs - Green 5 front panel LEDs - Green POWER LED, Green VOLTAGE CORRECTION LED, 3 color BATTERY CHARGE LED, 3 color OUTPUT LOAD LED, red BATTERY WARNING LED |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 16 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 38 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 16.8" |
| Rack Height | 6U |
| Weight (Approximate) | 58.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class A (emissions), NOM (Mexico), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |