Tripp-Lite SMART3000RMXLN Accessories
SMART3000RMXLN
| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 5 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2880 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Network Link/Activity (Green): Flashes for network activity. Network Speed (Yellow): 10 Mbps (Flashing), 100 Mbps (On steady). LX Platform Interface Status: Normal Operation (Solid Green); Software Update (Alternating Green/Orange ~1/sec); Factory Reset (Alternating Green/Orange ~2/sec). |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 5 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 19" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 72.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |